in

Дедо Мраз ја напушти Лапонија! [ВИДЕО]

Финскиот Дедо Мраз, познат како Јолупуки, свечено го започна своето годишно Божиќно патување од Лапонија.

Традиционалниот почеток на патувањето беше пренесуван во живо на Facebook.

“Живееме во комплициран период, Божиќ ќе донесе мала пауза, дури и ако тој период продолжи. Сега е време да се опуштите и да поминете време со семејството”, рече Јолупуки во своето Божиќно обраќање.

Тој додаде дека е важно да се обрне внимание на семејството и пријателите за никој да не се чувствува осамен на тој посебен ден, нагласувајќи дека постојат многу начини на комуникација.

“Бидете здрави и следете ги препораките против вирусот корона. Среќен Божиќ”, рече тој пред да тргне на пат.

Дедо Мраз ќе помине повеќе од 450 милиони километри за на време да им го честита Божиќ на сите.

Дедо Мраз претходно ги контактираше сите земји во светот преку Министерството за надворешни работи на Финска и сите, без исклучок, му рекоа дека ограничувањата наметнати поради вирусот корона „не важат за летачки ирваси, ако носат санки полни со подароци“. Министерството посочи дека Дедо Мраз, г-ѓа Дедо Мраз, нивните ирваси и џуџиња строго ги почитуваат мерките против круната.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote