in

Новиот израелски премиер со изјава за вакцините! „Вакцините се помалку ефикасни против делта, отколку што се очекуваше!“

Израелскиот премиер Нафтали Бенет рече дека заштитата обезбедена од вакцините е „послаба отколку што се надевавме“ против нов, позаразен делта на вирусот.

Само вакцините нема да го решат проблемот, рече тој на состанокот за проценка на состојбата, на кој присуствуваа министри, здравствени власти, членови на Советот за национална безбедност, армијата и полицијата, пренесоа израелските медиуми.

„Од една страна, вакцините се ефикасни против вирусот и ние ги обезбедуваме потребните залихи. Но, вакцините не се доволни “, објасни Бенет, додавајќи дека делтата се шири низ целиот свет и не се знае точно„ во колкава мера помага вакцината, но е значително помалку “против тој вид во споредба со претходните соеви.

Бенет потсети дека сите се надеваат дека ќе го забават ширењето на инфекцијата, но дека тоа не е случај во Израел, кој спроведе една од најуспешните кампањи за вакцинација, или на кое било друго место во светот, и дека и покрај тоа, целта е да се продолжи рутински живот со адаптација на коронавирус.

На состанокот, меѓу другото, беше одлучено наскоро да се воведат и пропусници за вакцинирани лица за свадби, забави и прослави во затворени простории. Во таа земја, имунизирани се 5.220.000 од над 9,3 милиони жители, или 57,6 проценти.

Од денес, предвидена е 24-часовна изолација за сите патници кои влегуваат во Израел, вклучително и оние кои биле вакцинирани или оние кои се опоравиле од ковид -19, односно додека не добијат негативен резултат од тестот.

Оние кои се враќаат од 15 земји каде стапката на инфекција е голема, ќе мора да бидат во карантин седум дена и со негативен резултат од тестот.

На списокот се наоѓаат Обединетите Арапски Емирати, Сејшели, Еквадор, Етиопија, Намибија, Гватемала, Хондурас, Зимбабве, Замбија, Намибија, Парагвај, Чиле, Колумбија, Костарика и Тунис.

Од 23 јули списокот ќе биде проширен на Велика Британија, Кипар, Турција, Грузија, Уганда, Мјанмар, Фиџи, Панама, Камбоџа, Кенија и Либерија.

Следниот петок, на Израелците ќе им биде забрането да патуваат во Шпанија и Киргистан затоа што ќе бидат на списокот на земји со екстремна стапка на инфекција, под услов владиниот комитет да го усвои барањето на министрите.

Сега на списокот се Узбекистан, Аргентина, Белорусија, Бразил, Јужна Африка, Индија, Мексико и Русија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote