in

Најнова студија: Делта варијантата на коронавирусот двојно го зголемува ризикот од хоспитализација!

Делта варијантата на коронавирусот, најнапред откриена во Индија, двојно го зголемува ризикот од хоспитализација во споредба со претходно доминантниот вид во Велика Британија, но две дози од вакцината сепак обезбедуваат силна заштита, покажа шкотска студија.

Студијата вели дека првите докази покажуваат дека заштитата од делтата варијанта обезбедена од вакцините може да биде помала од нивната ефикасност против алфа варијантата, која за прв пат беше откриена во Велика Британија.

Британскиот премиер Борис Џонсон го одложи планот за укинување на „заклучувањето“ за еден месец во понеделникот, предупредувајќи дека, ако не стори ништо, бројот на хоспитализирани може да ги достигне бројките од врвот на првиот бран на пандемијата поради индискиот варијанта на ковид-19.

Според планот презентиран од Џонсон во февруари, повеќето епидемиолошки ограничувања требаше да бидат укинати на 21 јуни, а потоа пабовите, рестораните, ноќните клубови и другите угостителски објекти требаше да бидат целосно отворени.

Таа долгоочекувана одлука беше одложена за 19 јули.

Шкотската студија проучувала 19.543 случаи и 377 хоспитализации меѓу 5,4 милиони луѓе во Шкотска, од кои е пронајдена делта варијанта во 7,723 случаи и 134 хоспитализации.

Крис Робертсон, професор по епидемиологија на Универзитетот во Стратклајд, рече дека варијантата делта, кога ќе се земат предвид возраста и истовремените болести, двојно го зголемува ризикот од хоспитализација, но дека вакцините го намалуваат тој ризик за околу 70 проценти.

Експертите велат дека две дози на вакцина даваат многу подобра заштита отколку само една од делта варијантите и дека одложувањето на излегувањето од „заклучувањето“ ќе им помогне на повеќе луѓе да добијат втора доза и да создадат имунолошки одговор.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote