in

Денес е светскиот ден на планетата Земја!

Денот на планетата Земја се слави низ целиот свет на овој ден, 22 април, под мотото „Климатска акција“, со акцент на климатските промени.

Иницијативата за одбележување на Денот на планетата, која беше основана во 1970 година во САД, а се слави ширум светот од 1992 година, стана глобален поттик за активности за решавање на денешните еколошки проблеми.

Дали навистина внимаваме на нашата планета?

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote