in

ДЕНЕС Е ГОЛЕМ ПРАВОСЛАВЕН ПРАЗНИК: Верниците ги слават комеморациите на Митровден, внимавајте колку свеќи палите.

Православните верници денес го одбележуваат еден од четирите најголеми празници посветени на мртвите – Спомен-обележјето на Митровица.

Во православните цркви се одржува света литургија и панихида, на која свештеникот истура вино над житото, а по завршувањето на службата, луѓето ги посетуваат гробиштата. Запалени свеќи на гробовите, а свештениците вршат индивидуални панихиди и читаат молитви за мртвите. Ако не е можно да се оди на гробот на починатиот, им се служи панихида во црквата.

Според учењето на Црквата, верниците се молат во храмовите и гробиштата за упокојување на душите на мртвите, а прават и милостина.

Погребните служби секогаш паѓаат во сабота, кога се организираат и богослужби посветени на покојникот, затоа што Христос го помина денот пред Воскресението, кое секогаш се слави во недела, во гробот. Во црквата на панихидата се споменуваат и зборовите на еден од најголемите христијански теолози, Свети Јован Златоуст:

Помогнете им на починатите и споменете ги. Не двоумете се да им помогнете на оние што заминале и да ги принесувате вашите молитви за нив.

Некаде се носи жито до гробот, некаде се печат бели колачи, се носат таканаречени просфори, пити, колачи … Кафе, вода, ракија, пиво и вино се носат и на гробиштата … На некои места се служат варени јајца и печење. .

Правило е да носите онолку свеќи колку што се споменуваат мртвите.

Се верува дека храната од гробот не треба да се одбива бидејќи се смета за голем грев и навреда за починатите ако некој ја одбие. Доволно е, велат тие, да вкусиме барем еден залак.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote