in

Денес Македонија го слави Св. Архангел Михаил: Болните се молат на Архангел Михаил за заздравување, а ако видите просјак, бидете внимателни.

Се слави на есен, а според народното верување, тоа е затоа што светците делеле улоги, на Архангел Михаил му биле дадени есенско и зимско време – време на зимски тешкотии.

Православните верници и Македонската православна црква денес го слават Св. Архангел Михаил, односно Светиот Дух на Архангел Михаил (Ангел Михаил).

Христијаните го востановиле овој празник на Соборот на Светите отци.

Според црковната традиција, ангелот Михаил бил првиот кој се борел против злиот дух, а според црковното толкување, тоа име значи „оној што е како Бог“. На грчки јазик, зборот „архи“ значи главен, прв, а „ангелос“ значи гласник, ангел.

Првиот меѓу архангелите, Архангел Михаил, е претставен на иконата како борец – војвода, со меч или копје во раката, а народното верување е дека тој доаѓа и зема човечки души, кога ќе се појави часот. Иконата понекогаш покажува како тој ја победил Деница, го оковал и му ставил нога на вратот.

Тој се смета за чувар на православната вера и борец против ересот. Постојат многу народни верувања за овој ангел. Тие велат дека ги посетува сите пациенти и ако застане пред неговите нозе – тоа не е добро, а ако е покрај главата – пациентот ќе се опорави.

Се слави на есен, а според народното верување, тоа е затоа што кога светците ги делеле улогите, Архангел Михаил добил есенско и зимско време – време на зимски тешкотии. Се вели дека во ова време Архангел талка по светот облечен како просјак за да ги прекори неверниците и да им помогне на сиромашните.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден, може да се одреди каква ќе биде годината. Се вели: какво е времето на Арангеловден, така ќе биде во текот на целата зима и пролет! Затоа, ако е ведро утро, нè чека година полна со сонце, и ако е облачно и мрачно, ќе има многу врнежи, и година без многу сончеви и убави денови. Веднаш штом ќе станете, погледнете во небото и ќе дознаете каква година е пред нас.

Во некои делови на Македонија, овој ангел се слави и како заштитник на сточарите затоа што се верува дека само тој може да ги истера волците.

Постои верување и обичај кај многу христијани кои го слават Свети Михаил, бидејќи го сметаат за жив светец, тие не подготвуваат жито, што е неоправдано и неточно. Потребно е да се подготви житото за слава, бидејќи сите светци и сите мртви се живи пред Бога.

Дали Арангеловден ќе се слави со постен или мрсен оброк, зависи од тоа на кој ден ќе падне. Ако падне во среда или петок, тогаш треба да биде посно, а житото е задолжително.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote