in

Изборен ден во Хрватска!

Денеска во Хрватска се одржуваат локални избори, право на глас имаат 3,66 милиони гласачи, а исходот со посебно внимание се очекува во четири големи градови – Загреб, Сплит, Риека и Осиек.

Граѓаните ќе изберат 425 општински и 127 градски совети, 20 окружни собранија и собрание на Град Загреб, општински градоначалници, градоначалници и префекти.

Лидерите на извршната власт се избираат со мнозинство гласови, за да бидат избрани во недела тие мора да добијат повеќе од 50 проценти од гласаните гласови, а доколку освојат помалку од половина ќе имаат нова шанса на 30 мај, кога двајцата кандидати со најголем број по гласови.

Резултатите од изборите се очекуваат со посебно внимание во четири големи градови: Загреб, Сплит, Риека и Осиек и засега е сигурно дека сите четворица ќе добијат нови градоначалници, бидејќи неодамна почина долгогодишниот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, а водачите на другиот трите града Андро Крстуловиќ Опара, Веjко Оберснел и Ивица Вркиќ повторно не се кандидираа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote