in

УбавоУбаво

Десерт од банана

Банана, фил од ванила и прелив од карамела, десерт за секоја пригода.

Потребни состојки:

Прв слој:

 • 350 гр мелени бисквити
 • 100 гр путер
 • 1 лажица шеќер

Втор слој:

 • – 150 гр шеќер
 • – густин50 g
 • – 1/2 лажичка сол
 • – 3 чаши млеко
 • – 2 јајца
 • – 30 гр путер
 • – 1 лажица екстракт од ванила
 • – слатка павлака
 • – прелив од карамела
 • – банана

Начин на подготовка:

Измешајте мелени бисквити со лажица шеќер и прелијте со стопениот путер.

Измешајте добро и оставете го настрана.

Изматете ги јајцата со вилушка, и оставете ги настрана.

Измешајте шеќер, густин и сол во сад. Полека истурете млеко и ставете го на умерена температура да се готви со постојано мешање.

Кога ќе зоврие, варете уште една минута, мешајќи, додека филот не стане густ како пудинг.

Одделете неколку лажици од полнењето и додајте ги на јајцата. Убаво измешајте, па вратете се во шерпата со фил и варете уште една минута.

Додадете лажица екстракт од ванила и путер. Мешајте да се соедини, а потоа ставете го во фрижидер да се излади.

Покријте со пластична фолија за да спречите фаќање на кора.

Слатката павлака изматете ја со миксер, а бананата исечете ја на прстени.

На дното на чашата, ставете ја смесата со бисквитот, па преливот со карамела, над неа ставете го направениот фил од ванила, прстени од банана и шлаг.

Повторете го процесот додека не се наполни чашата.

Послужете разладено.

На здравје и добар апетит!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote