in ,

Десерт со малини и бело чоколадо

Фантастично вкусна крема со малини и парчиња бело чоколадо.

Состојки:

  • 450 гр малини
  • 300 гр крем сирење
  • 100 мл јогурт
  • 150 гр маскарпоне
  • 45 гр мед
  • 60 гр ситно сецкано, бело чоколадо
  • 2 лажици шеќер во прав

Подготовка:

Ставете ги малините во блендер и добро мелете ги, додадете шеќер во прав и добро измешајте со лажица.

Комбинирајте сирење, јогурт, маскарпоне и мед заедно, мешајте кратко со жица додека сè не е фино комбинирано.

Додадете бело чоколадо и измешајте со лажица.

Дистрибуирајте до половина од масата на сирење, над дистрибуирајте ја рамномерно масата со малини.

Десертот украсете го со сецкано бело чоколадо.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote