in

Десерт од ванила во чаша

Кремaст десерт од ванила.

Состојки:

  • 250 мл млеко
  • 4 жолчки
  • 100 гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • малку сол
  • 1 кесичка желатин
  • 2 лажици коњак
  • 200 мл слатка павлака

Подготовка:

Рачно изматете ги жолчките, шеќерот и коњакот со жица за матење. Шеќерот мора да се стопи за да формира густ крем.

Одделно, варете го млекото со ванила и додавање сол, а потоа полека додавајте ги жолчките со шеќерот додека се уште топли, со постојано мешање.

Истурете го кремот во садот во кој се готви млекото, а потоа продолжете лесно да готвите мешајќи за да не се залепи кремот на дното на садот.

Извадете го топлиот крем од шпоретот и измешајте го стопениот желатин во него. Изладете го кремот.

Можете да го чувате кремот во фрижидер додека не го сервирате. Додека кремот се лади, изматете ја слатката павлака и промешајте ја.

Истурете го кремот во чаши или калапи, а потоа оставете го во фрижидер најмалку два часа.

Доколку сакате, можете да додадете кафе, чоколадо, ореви, бадеми или некое свежо овошје.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote