in

Десет намирници кои можат да предизвикаат халуцинации

Во случај на прекумерно јадење на некои од овие десет намирници, може да се појават халуцинации и некои компликации. Затоа, уживајте, но во умерени количини.

  1. Едно американско истражување покажа дека пиењето седум чаши црно кафе на ден може да предизвика халуцинации. После таа количина, испитаниците испуштиле звуци, а некои дури го почувствувале она што го нарекле „присуство на духови“.
  2. Чоколадото содржи анандамиди, кои во големи количини во организмот создаваат ефект многу сличен на пушењето марихуана. Лицето кое тежи приближно 60 килограми треба да јаде околу 11 килограми чоколадо истовремено, со цел овие ефекти да се манифестираат.
  3. Конзумирањето на незрела црница исто така може да предизвика халуцинации, но и проблеми со варењето.
  4. Едно британско истражување покажа дека консумирањето 20 грама сирење Стилтон пред спиење предизвикува бизарни соништа.
  5. Феферонките предизвикуваат чувство на печење во устата и грлото, а капсаицинот од тоа растение го стимулира телото да го зголеми производството на ендорфин, што може да направи да се чувствувате многу нерасположено, а можеби дури и малку „дрогирано“.
  6. Некои видови печурки содржат халуциногени агенси како што се псилоцин и псилоцибин, кои ги подобруваат емоциите и перцепцијата на околината.
  7. Афионот е храна со силни наркотични својства, бидејќи содржи високи проценти на морфиум алкалоиди. Запомнете го ова кога сакате да посегнете по второто, трето или четврто парче афионско семе.
  8. Видот на платика (сарпа салпа) може да предизвика халуцинации неколку дена. Во антички Рим, оваа риба, наводно, била изедена токму поради своите наркотични својства.
  9. Ергоизмот е труење со пченично брашно што е заразено со ерготамин. Труењето се манифестира со халуцинации, грчеви, но и исчезнување на сензациите во прстите.
  10. Мускатното оревче содржи супстанца миристицин со силно наркотично дејство, поради што јадењето на поголеми количини на овој зачин може да доведе до гадење, главоболки и силни халуцинации.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote