in

Деветгодишното момче, повторно најплатениот јутјубер, заработи 30 милиони долари за една година [ВИДЕО]

Деветгодишниот Рајан Каџи од Тексас е најплатениот јутјубер трета година по ред.

Заработи 29,5 милиони минатата година објавувајќи видеа на каналот Ryan World на Youtube, пишува британски Гардијан.

Покрај тоа, овој деветгодишник заработи дополнителни 200 милиони од низата играчки што го носат неговото име и брендирани колекции облека.

Тој исто така потпиша договор со каналот Nickelodeon за ТВ серија, за која се претпоставува дека вреди неколку милиони долари.

Деветгодишниот Рајан се нарекува влијателно дете. Тој започна да снима видео клипови во 2015 година.

Семејството на Рајан, кое го смени вистинското презиме Гуан во неговото презиме на Јутјубер Каџи, во моментов работи со девет канали на Youtube.

Каналот Рајан Ворлд е најпопуларен со 41,7 милиони претплатници и 12,2 милијарди прегледи. Само клипот „Огромни јајца со изненадувачки играчки предизвик“ има повеќе од две милијарди прегледи, што го прави едно од 60-те најгледани видеа на YouTube.

Камуфлирано рекламирање наменето за деца

И покрај огромниот успех, Рајан и неговото семејство се соочуваат со истрага на американските федерални служби поради обвинувања дека спонзорите не се соодветно обележани.

“Скоро девет проценти од видеата во кои Рајан оценува играчки содржат барем еден производ наменет за деца од предучилишна возраст на кои им се плаќа да им се препорача. Децата од предучилишна возраст не разликуваат рекламирање од прикажување на играчка”, наведува организацијата за заштита на потрошувачите “Вистината во рекламирањето”.

Експертите предупредуваат на опасноста за децата што влијаат на влијанието на слична возраст како клиентите, и дека родителите обично не можат ни да го забележат тоа, а камоли да одобруваат такво нешто.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote