in

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Детоксицирајте го организмот и заштитете се од вируси: 6 причини зошто треба да вклучите прокељ во зимската исхрана!

Извор на витамин К и антиоксиданти

 

Богат со антиоксиданси

Истражувањата покажаа дека клетките на волонтери кои јаделе прокељ на ден биле 30% поотпорни на негативните ефекти на околината.

 

Извор на витамин К.

Само 100 грама прокељ содржи 137% од дневната доза на витамин К, а овој необичен елемент е важен во метаболизмот за коските и нивното зајакнување, а исто така е одговорен и за коагулацијата на крвта.

 

Депо на витамин Ц.

Прокељот е одлична замена за портокал во зима: тој е многу побогат со витамини од другите сорти зелка. Витаминот Ц игра особено важна улога во неговиот состав, кој ни помага во борбата против настинките во студената сезона.

 

Антивоспалително средство

Прокељ помага да се намалат маркерите на воспаление во крвта во случаи на хронични и сезонски болести, па затоа е особено важно да бидете редовен дел од вашата исхрана во текот на зимата.

 

Природна детоксикација

Компонентите на прокељот делуваат како природна детоксикација: тие ги отстрануваат токсините од телото подобро од кој било лек. Сулфурот во составот ја регулира активноста на бактериите Helicobacter pylori, помагајќи да се заштити ѕидот на желудникот од агресивни ефекти.

 

Го регулира нивото на шеќер

Благодарение на антиоксидансите и влакната, прокељот има позитивен ефект врз одржување на здраво ниво на шеќер во крвта, а исто така ги инхибира скоковите на инсулин, додека алфа липоичната киселина помага во одржување на правилното производство на овој хормон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote