in

СлаткоСлатко

Идеални за детоксикација по празничната трпеза: Два напитоци кои ќе ги согорат вашите калории

Доколку за време на празниците малку повеќе се опуштите и уживате во вкусната храна, не чувствувајте грижа на совест. Секој заслужува гурманско уживање, особено во кругот на најблиските.

А за што побрзо да се „вратите во нормала“, ви предлагаме да подготвите освежувачки напиток кој ќе го разбуди цело ваше тело и ќе ја забрза дигестијата.

Покрај изобилството на витамин Ц по кој е познато ова омилено зимско овошје, портокалот го одликуваат и бројни други благотворни својства.

Детокс сок од портокал со лимон и мед

  • – 4 исцедени портокали
    – 1 лажица лимонов сок
    – 1 лажица мед

Детокс фрапе од портокал

– 2 исцедени портокали
– 200 мл. јогурт
– 1 банана
– 1 лажица лимонов сок
– 1 лажица мед

Сокот можете да го консумирате наутро на празен стомак или помеѓу оброци, додека фрапето може да биде одлична замена за меѓуоброк или вечера.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote