in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Десет совети за возење во магла!

Утрово падна густа магла низ целиот регион, што го отежнува возењето. Треба да се биде внимателен и да се вози внимателно во такви ситуации.

Еве десет совети за тоа како безбедно да се движите кога има магла.

На пат само ако треба

Маглата обично се спушта рано наутро и навечер околу областа во близина на реките и езерата. Значи, ако можете да изберете, обидете се да избегнете возење во тоа време од денот.

Намалете ја брзината

Прилагодете ја брзината на состојбата и условите на патот. Ова практично значи дека треба да возите во магла со брзина со која ќе можете да застанете пред секоја пречка кога ќе ја забележите.

Зголемете го растојанието

Во услови на намалена видливост, како што е магла, држете поголемо растојание од возилото пред него. Ова ви дава повеќе време да реагирате во случај на непредвидени околности.

Возете на сред сообраќајна лента

Кога се движите низ густа магла, користете ја централната линија и десната линија на работ на патот како обележја, доколку се обележани. За да избегнете возила од спротивна насока, како и пешаци и велосипедисти што се движат по десниот раб на патот, обидете се да го одржувате возилото секогаш подеднакво оддалечено од тие две линии.

На раскрсниците дополнителна претпазливост

Кога ќе се приближите до раскрсницата, спуштете ги прозорците и слушајте го сообраќајот. Ова е добар начин ако видливоста е толку слаба, сè уште знаете кога можете да ја поминете.

Внимавајте на мразот

Кога е многу студено и маглата се смирува, сметајте на маглата лесно и многу брзо замрзнува на патот, така што за само еден момент површината може да стане многу лизгава. Затоа, кога возите по магла и лизгави патишта, управувајте го возилото без ненадејни и избрзани движења.

Четири трепкачи и стоп

Ако маглата се случи да биде толку густа, или едноставно не можете да видите каде одите, најдобро е да го паркирате возилото покрај патот и секако да ги вклучите сите четири трепкачи за да ве забележат другите учесници во сообраќајот. Ако маглата е толку густа и видливоста е сведена на минимум, потребно е да се запалат сите четири трепкачи додека возите за да бидат повидливи.

Вклучете ги грејачите за стакло

Бидејќи маглата може да создаде влага, слободно вклучете ги стаклените грејачи и користете бришачи за да обезбедите најдобра можна видливост.

Светла за магла

Секако една од најважните работи се светлата за магла. Доколку ги имате на вашето возило, користете ги, бидејќи се поставени ниско и насочени надолу и широко, што е единственото решение во магла да го осветли патот и да спречи заслепување на другите возачи. Никогаш не возете со долги светла.

Исклучете сè што може да ве вознемирува

Исклучете музика, мобилен телефон или што било што ќе ви го одвлече вниманието. Во маглата, најважно е целосното внимание.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote