in

И поранешната ѕвезда на Челзи, Дрогба е против Суперлигата!

Прославениот напаѓач Дидие Дрогба е уште еден во низата луѓе од светот на фудбалот со негативно мислење за формирањето на Суперлигата, а тој го наведува успехот на Црвена звезда во 1991 година како добар пример за „нормални“ фудбалски натпреварувања .

Тогаш црвено-белите ја освоија титулата европски шампион совладувајќи го Олимпик Марсеј, а Дрогба го посочи нивното достигнување како позитивна страна на фудбалот.

„Пласман во повисок ранг, испаѓање, изненадувања, тоа е она што внесува емоции во играта. Единството на играчите и навивачите е она што ја прави играта убава. Мала Грција ја победи големата Португалија пред неколку години, Црвена звезда го победи мојот Олимпик Марсеј, дури и кога Лестер работи напорно за да ја освои Премиер лигата пред „големата четворка“, тоа е она што го прави фудбалот убава игра. Замислете кога сето ова не би било можно, бидејќи тимовите не би можеле да се сретнат иако играат иста игра. Тоа е дискриминација, мило ми е што овој проект не се реализираше поради благосостојбата на фудбалот “, напиша поранешниот напаѓач на Марсеј, Челси и изборот на Брегот на Слоновата Коска.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote