in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Диета со банана: мени и правила што мора да ги следите ако сакате да намалите на тежина

Во потрага по најдобрите диети за слабеење што можеби сте слушнале за диетата со банана. Тоа е јапонски начин за губење на вишокот маснотии и килограми што вклучува јадење банани во текот на денот во неколку наврати и консумирање здрава храна. Оваа диета ја смислиле сопружниците Сумико и Хамачи Ватанабе кои практикуваат традиционална и превентивна медицина.

Затоа, диетата со банана има и други имиња: утринска диета со банана, диета со банана кец и диета со јапонска банана, сите што го означуваат истиот принцип. Поттикнува консумација на овошје, свесност за сопствените потреби во однос на варењето и придржување до некои едноставни правила. Едно од важните правила е да нема гладување.

Оваа диета, и покрај името, не значи дека треба да јадете само банани секој ден.

Правила на диета со банана

Оваа диета со банана поттикнува консумација на овошје кога чувствувате глад и не броите калории. За разлика од некои други диети, диетата со банана не прегладнува или строго време при појадување и ручек, ниту исфрлање на повеќето намирници од менито.

Еве ги основните правила на диетата со банана:

– Јадете што сакате, но да бидете здрави и разновидни
– Кога јадете, престанете да јадете кога ќе почувствувате дека сте сити
– Ако сте гладни, изедете банана
– Јадете слатко само попладне
– Консумирајте што е можно помалку млечни производи
– не јадете ништо после 20 часот или три часа пред спиење
– Прескокнете го десертот после главното јадење или вечерата
– Пијте доволно вода
– Вежбајте и движете се нормално

Во оваа диета треба да го планирате вашето време така што секој ден да сте во кревет и да спиете пред полноќ и да водите дневник за спиење. Квалитетниот сон има голема улога во слабеењето бидејќи го намалува таложењето на маснотии во телото. Исто така, недостатокот на сон влијае на зголемување на чувствителноста на стрес, што го подига нивото на кортизол во телото, што доведува до зголемување на висцералните масти.

Диетата со банана исто така препорачува да водите дневник за исхрана за да бидете свесни дали се храните здраво или не и колку храна всушност јадете во текот на денот.

Што можам да јадам во диетата со банана?
Самото име кажува дека бананите може да се јадат, но повеќето други намирници исто така не се забранети. Постојат неколку различни форми на оваа диета и важно е да се елиминираат нездравите намирници како што се пржената и мрсната храна, рафинираните шеќери и сложените јаглехидрати. Доколку се консумира таква храна, таа треба да биде во намалени количини.

Ако се прашувате како изгледа диетата со банана, ова ќе биде приказ на менито за диета со банана за еден ден:

Појадок

Јадете две банани и испијте една чаша вода на собна температура, не премногу ладна. Ако и после ова се чувствувате гладни, јадете нешто друго по 30 минути за да го задоволите гладот.

Ручек и вечера

Јадете храна по ваш избор и по можност различна храна секој ден. Особено се препорачува диетална храна со што е можно помалку масти и шеќер. Не вечерајте после 20 часот, поточно најмалку три часа пред спиење.

Закуска

Дозволено е да се јаде кога чувствувате глад, но дури тогаш е дозволено да јадете нешто слатко, најдобро би било да јадете банана.

Дали диетата со банана делува за слабеење?
Како што споменавме претходно, оваа диета не значи дека секој ден јадете само банани. Ако јадете само банани цел ден, тоа може да има позитивни реакции на губење на тежината на почетокот. Се верува дека со текот на времето, толку многу банани и недостаток на други хранливи материи што телото би можело да ги добие од друга храна ќе предизвика лоша реакција во телото. Исто така, бананите се богати со шеќери кои со текот на времето предизвикуваат таложење на лоши маснотии во телото и всушност го прават спротивното од слабеењето.

Ако сакате да пробате диета со банани каде што јадете банани само цел ден бидејќи се нискокалорични, не правете го тоа повеќе од пет дена. Со бананите, неопходно е да консумирате доволно вода. Со оглед на хранливите состојки во бананите, би можеле да се чувствувате подобро, посреќно, подобро да спиете и да имате чувство на полесно варење. Кога го намалувате внесот на банани, не правете го тоа нагло, туку постепено намалувајте ја количината.

Покрај консумирањето здрава храна и за најдобри резултати, пожелно е да се консумира доволно вода во текот на денот, да се вежба и вежба редовно и да се намали нивото на стрес. Важни аспекти се квалитетниот сон, добриот социјален живот и хобито.

Нема научни докази кои потврдуваат дека диетата со банана функционира во која било форма. Податоците и искуството со диетата со банана покажуваат дека таа може добро да влијае на организмот, но засега нема официјални податоци кои го потврдуваат тоа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote