in

ДИЛЕМАТА Е РЕШЕНА! Колку често треба да се мериме кога сме на диета?!

Woman stepping on scales and weighing herself

Користењето тегови е наједноставниот начин да се провери колку напредуваме во слабеењето кога сме на диета. Прашањето е колку често треба да го правиме тоа и кои други индикатори за нашиот напредок?

Ако вага се користи секој ден за следење на напредокот на диетата, тоа може да влијае на некои луѓе правејќи ги деморализирани.

Работата е во тоа, вашата тежина варира до килограм дневно поради задржување на водата. Покрај тоа, користењето на овој метод може да доведе до нездрави навики, како што е прескокнување оброци за да се постигне посакуваната тежина што е можно поскоро.

Затоа, многу подобра опција е да се мерите еднаш неделно. На овој начин ќе имате увид во промените што се случуваат без да бидете оптеретени, бидејќи може да биде толку фрустрирачки.

Треба да се има на ум дека вагите не се најдобриот показател за вашиот напредок, туку следењето на загубата на сантиметри.

Една студија објавена во списанието „Обеситија“ испитуваше податоци од 3.003 лица од Националниот регистар за контрола на телесната тежина и откри дека почестото мерење е поврзано со поголеми „когнитивни ограничувања“, а оние што се мерат дневно имаат помала веројатност да го зголемат внесот на маснотии од оние што мерат еднаш годишно недела

Но, дури и ако се најдете на вага од iosубопитност, студиите го потврдуваат она што веројатно веќе го знаете, дека тежината варира во текот на неделата, се зголемува за време на викендот, бидејќи луѓето јадат поголеми оброци и се движат помалку.

Ние обично сме потешки во периодот од недела до понеделник, а потоа, во текот на неделата, нашата тежина се намалува.

Една студија објавена во списанието „Обесија факти“, иако мала, покажа дека луѓето чија тежина најмногу варирала во текот на неделата, всушност имале поголема веројатност да ја одржат својата тежина стабилна.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote