in

Дилер уапсен поради љубов кон сирењето!

Познато е дека многу криминалци починаа поради ароганција, амбиција и алчност, но дилерот од Ливерпул беше уапсен поради неговата љубов кон еден вид сирење.

Британската полиција идентификуваше и уапси висок дилер на дрога благодарение на шифрираната СМС-порака во која имаше фотографија на која раката држи една од неговите омилени предмети: мрсно, кремасто парче сирење „стилтон“.

Како и повеќето криминалци, жителот на Ливерпул, Карл Стјуарт ја користеше апликацијата „ЕнкроЧат“ за размена и дистрибуција на големи пратки наркотици. Под името „Тофифорс“, Стјуарт тргуваше со хероин, кокаин, екстази и кетамин – што му донесе огромни профити.

Меѓутоа, во обемна акција, наречена „Операција Венетик“ преземена од Националната агенција за криминал на Велика Британија, Стјуарт и десетици други криминалци завршија зад решетки.

Минатата лето полицијата успеа да се инфилтрира во мрежата Енкрочет и кога ја дешифрираа фотографијата на Стјуарт од неговата рака, беа во можност да го утврдат неговиот идентитет со анализа на неговите дланки и прсти.

„Карл Стјуарт беше дел од голема и разгранета мрежа за дистрибуција на лекови, но беше предаден од голема loveубов кон сирењето Стилтон откако ја сподели својата фотографија преку Енкрошет.“, Објасни инспекторот Ли Вилкинсон.

Убителот на сирењето ја призна вината и беше осуден на нешто повеќе од 13 години затвор, соопшти полицијата.

Платформата Encrochet, која сега е затворена, беше покритие за илјадници криминалци кои ја користеа оваа апликација за шифрирана и безбедна порака во своето незаконско работење. Полицијата не соопшти колку лица биле откриени и обвинети во оваа акција, но некои британски медиуми јавуваат дека биле уапсени најмалку 1.550 лица.

„Идентификувани се околу 60.000 корисници на Контрошет ширум светот, од кои околу 10.000 во Велика Британија – сите беа вклучени во координирање и планирање на испорака и дистрибуција на дрога и оружје, перење пари и други криминални активности“, соопшти полицијата

Извршниот директор на „Енкрошет“, Винсент Рамос, неодамна беше осуден на девет години затвор во САД откако им призна на властите дека апликацијата е направена специјално за шверцери на дрога.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote