in

Диносаурус во големина на кошаркарски терен пронајден во Австралија! (ФОТО)

Научниците во Австралија идентификуваа нов вид на диносаурус голем колку кошаркарски терен.

Скелетонот на диносаурусот првпат бил откриен во Квинсленд во 2007 година, но дури сега започнал да се класифицира како нов вид – Australotitan cooperensis, уште попознат како „јужниот титан“.

Овој вид на диносауруси се верува дека биле едни од највисоките. Откриениот фосил достигнувал висина од 6.5 метри и должина од дури 30 метри. Се верува дека Australotitan живеел на нашата планета пред околу 92-96 милиони години, пренесува БиБиСи Њус.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote