in

Ѓоковиќ без премногу проблеми се пласираше во втората рунда!

Tennis - French Open - Roland Garros, Paris, France - September 29, 2020 Serbia's Novak Djokovic celebrates winning his first round match against Sweden's Mikael Ymer REUTERS/Gonzalo Fuentes

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ се пласираше во втората рунда од Гренд Слем турнирот кој се одржува во Франција.

Новак стигна до победа во средбата со Тенис Сандгрен во три сетови со резултат 6-2 6-4 6-2. Овие двајца тенисери се среќаваат по четврти пат и сите претходни средби ги доби српскиот тенисер.

Уште на почетокот на натпреварот беше јасно дека Србинот без премногу мака ќе се пласира во втората рунда од Ролан Гарос откако направи брејк за водство во од 2-0 во првиот сет. За помалку од два часа игра Новак го напушти теренот како победник.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote