in

Новак Ѓоковиќ го пречекува Данил Медведев во финалето на Австралија Опен

Во вториот полуфинален натпревар на Австралија Опен се сретнаа Русинот Данил Медведев со Гркот Стефанос Циципас. Медведев без премногу мака успеа да се пласира во финалето на Грен Слем турниорт, а таму ќе се сретне со Новак Џоковиќ.

Медведев беше подобар од Циципас во три сета со резултат 6-4 6-2 7-5. Финалето е закажано за во недела. Новак оди по својот 18 Грен Слем трофеј, додека Русинот никогаш не освоил таков трофеј во својата кариера.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote