in

Новак Ѓоковиќ чекори кон нова титула!

Актуелниот шампион на Австралија Опен, Новак Џоковиќ издржа уште еден физички, но и ментално тежок предизвик и успеа да го победи германскиот тенисер Александер Зверев. Победата ја оствари во четири сета со резултат 6-7(6-8) 6-2 6-4 7-6(8-6) и се пласираше во полуфиналето.

Србинот таму ќе се сретне со Русинот Аслан Карацев, кој успеа да го победи повредениот Григор Димитров. Карацев е моментално рангиран на 114 позиција во светот и е прв тенисер кој успеал да стигне до полуфинале на Грен Слем турнир со толку низок рејтинг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote