in

Длабоко под мразот на Антарктикот: Пребарување кал пронашле живи суштества! [ФОТО]

Тим научници прободеле мраз во Антарктикот дебел 900 метри и ја спуштиле камерата во дупка во потрага по кал на морското дно. На нивно изненадување, камерата открила карпа опкружена со животни.

Биолозите велат дека ова случајно откривање на морскиот живот на карпа под мразот на Антарктикот го доведува во прашање нашето разбирање за организмите кои можат да живеат во средини далеку од сончева светлина.

Под мразот

На снимката се чини дека се прикажани 16 морски сунѓери, како и 22 неидентификувани животни кои може да вклучуваат без’рбетници. Ова е првпат да се најде ваква животна форма под ледената покривка на Антарктикот.

„Постојат неколку причини зошто овие суштества воопшто не треба да бидат таму“, вели Хју Грифитс од британското истражување на Антарктикот, кој ги анализирал снимките. Тој верува дека животните, кои веројатно се хранат со филтрација, преживуваат со хранливи материи во вода на температура од минус два степени целзиусови. Мистеријата е дека тие се крајно далеку од очигледните извори на хранливи материи, имајќи предвид дека камениот карпа се наоѓа на 260 километри од отворената вода на ледената плоча Филхнер-Рони, каде што можат да преживеат фотосинтетички организми.

Сè е покомплексно отколку што мислиме сите!

Значењето на ова откритие е дека сугерира дека животот во најтешките средини на Антарктикот е поприлагодлив и биодиверзитет отколку што се сметаше порано.

„Откривме дека ова не е гробишта со само неколку работи, но е посложено отколку што мислевме“, вели Грифитс. Бидејќи мразот се топи во затоплениот свет, видовите како оние што се наоѓаат на карпите може да се покажат неспособни да се прилагодат на брзите промени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote