in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 316 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 164
-Прилеп 34
-Куманово 16
-Кавадарци и Неготино по 13
-Тетово 12
-Гостивар 10
-Охрид 9
-Велес 8
-Гевгелија 7
-Штип 6
-Струмица, Струга и Кочани по 5
-Виница и Богданци по 2
-Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш по 1
Починати се 11 лица, по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:
-Скопје 271
-Кавадарци 85
-Прилеп 42
-Охрид 31
-Неготино 28
-Тетово 24
-Куманово 23
-Велес 22
-Струмица 18
-Делчево 17
-Гевгелија 14
-Штип 13
-Валандово 12
-Крива Паланка 11
-Струга, Гостивар и Битола по 10
-Богданци 7
-Кичево 5
-Крушево и Свети Николе по 4
-Радовиш и Кратово по 3
-Дебар, Берово и Кочани по 2
-Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote