in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 872 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.394 тестирања, а регистрирани се 872 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 459
-Прилеп 51
-Кавадарци 35
-Куманово, Битола и Охрид по 33
-Тетово 31
-Гостивар 28
-Штип 24
-Неготино и Берово по 15
-Велес 14
-Крива Паланка 13
-Струмица и Струга по 11
-Крушево 9
-Демир Хисар 8
-Гевгелија 7
-Кочани, Радовиш и Пробиштип по 6
-Кичево, Ресен и Богданци по 5
-Свети Николе 3
-Виница, Валандово, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод и Дојран по 1
Починати се 22 лица, по 9 пациенти од Скопје (66г,69г,78г,87г,75г,80г,75г,70г,73г), 4 пациенти од Прилеп(67г,86г,89г,45г), 2 пациенти од Гевгелија(73г,73г) и по 1 пациент од Тетово (72г), Велес (73г), Охрид (79г), Кочани (72г), Кичево (70г), Делчево (75г) и Струмица (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 412 оздравени пациенти од:
-Скопје 179
-Охрид 44
-Струга 34
-Прилеп 33
-Куманово 23
-Тетово 18
-Битола 13
-Струмица по 12
-Гостивар 10
-Гевгелија 8
-Велес 6
-Штип 5
-Крива Паланка, Делчево и Пробиштип по 4
-Дебар и Кичево по 3
-Ресен, Виница и Кратово по 2
-Неготино, Крушево и Богданци по 1
Досега во земјата се направени вкупно 548.210 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 108.350, бројката на оздравени пациенти е 95.822, на починати е 3.228, а бројот на активни случаи изнесува 9.300.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote