in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 947 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.450 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 453
-Прилеп 65
-Велес 56
-Неготино 44
-Кавадарци 41
-Штип 30
-Тетово 29
-Куманово 26
-Струмица 22
-Гостивар и Битола по 21
-Охрид 19
-Гевгелија 18
-Кочани 17
-Струга 12
-Крива Паланка и Крушево по 9
-Ресен 7
-Берово и Кратово по 6
-Делчево и Демир Капија по 5
-Дебар, Радовиш и Богданци по 4
-Кичево, Свети Николе, Пробиштип, Виница, Валандово, Демир Хисар и Пехчево по 2
Починати се 21 лица, 6 пациенти од Скопје (91г,90г,87г,66г,68г,78г), 3 пациенти од Берово ( 59г,51г,70г), по 2 пациенти од Куманово (72г,71г), Велес (82г,56г), Неготино (79г,79г), Гевгелија (83г,59г) и по 1 пациент од Кочани (66г), Крушево (74г), Богданци (54г) и Демир Капија (75г). Деветнаесет пациенти се починати во болнички услови, два пациенти во домашни услови.
Регистрирани се 397 оздравени пациенти од:
-Скопје 175
-Прилеп 41
-Кавадарци 34
-Куманово 20
-Велес 16
-Неготино 15
-Битола и Крива Паланка по 14
-Тетово 11
-Гевгелија 8
-Ресен, Пробиштип и Богданци по 5
-Гостивар, Штип, Струмица, Делчево и Кратово по 4
-Кичево и Крушево по 3
-Берово и Валандово по 2
-Струга, Свети Николе, Демир Хисар и Демир Капија по 1
Досега во земјата се направени вкупно 555.367 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 110.209, бројката на оздравени пациенти е 96.570, на починати е 3.265, а бројот на активни случаи изнесува 10.374.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote