in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1031 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 4.373 тестирања, а регистрирани се 1.031 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 492
-Прилеп 64
-Кавадарци 53
-Велес 47
-Тетово и Гостивар по 45
-Охрид 31
-Битола 30
-Куманово и Неготино по 29
-Гевгелија 25
-Струмица 20
-Штип 16
-Струга 13
-Берово 12
-Ресен, Радовиш и Крушево по 9
-Кочани 8
-Свети Николе, Пробиштип и Валандово по 7
-Крива Паланка 6
-Демир Хисар 4
-Кратово 3
-Кичево, Богданци и Демир Капија по 2
-Дебар, Виница, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 20 починати лица, на возраст од 50 – 93 години и тоа: 9 пациенти од Скопје, 3 лица од Прилеп, Велес и Битола – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Гостивар, Кавадарци и Кочани. Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 241 оздравен пациент од:
-Скопје 152
-Гевгелија 20
-Велес 15
-Куманово 14
-Гостивар 13
-Битола 9
-Штип 6
-Ресен 4
-Валандово 3
-Струмица 2
-Кичево, Радовиш и Свети Николе по 1
Досега во земјата се направени вкупно 563.394 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.107, бројката на оздравени пациенти е 97.166, на починати е 3.300, а бројот на активни случаи изнесува 11.641.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote