in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 541 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на КОВИД-19 во:
-Скопје 290
-Прилеп 43
-Тетово 22
-Охрид 21
-Гостивар 19
-Кавадарци, Битола и Гевгелија по 16
-Велес 15
-Штип и Струмица по 13
-Ресен 12
-Неготино 10
-Куманово 7
-Богданци 5
-Кочани и Свети Николе по 4
-Струга, Пробиштип и Демир Капија по 3
-Валандово и Пехчево по 2
-Кичево и Радовиш по 1
Пријавени се вкупно 19 починати лица, на возраст од 55 – 89 години и тоа: 11 пациенти од Скопје, од Куманово и Кавадарци – по 2 починати лица и по едно починато лице од Охрид, Струмица, Неготино и Берово. 18 пациенти се починати во болнички, а еден во домашни услови.
Регистриран е 521 оздравен пациент од:
-Скопје 166
-Прилеп 72
-Охрид 54
-Кавадарци 47
-Неготино 40
-Куманово 28
-Тетово и Кочани по 18
-Велес, Струга и Крива Паланка по 15
-Гевгелија 5
-Богданци 4
-Крушево 3
-Битола,Пробиштип,Виница, Демир Хисар, Кратово,Демир Капија и Пехчево по 2
-Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Делчево, Берово и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 566.183 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.646, бројката на оздравени пациенти е 97.687, на починати е 3.319, а бројот на активни случаи изнесува 11.640.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote