in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 284 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 1.258 тестирања, а регистрирани се 284 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 152
-Кавадарци 29
-Прилеп 21
-Кочани 17
-Штип 10
-Неготино 7
-Куманово и Охрид по 6
-Тетово и Гевгелија по 5
-Демир Капија 4
-Гостивар и Струмица по 3
-Велес, Струга, Свети Николе и Берово по 2
-Кичево, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово по 1
Пријавени се вкупно 21 починато лице, на возраст од 52 – 93 години и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп и Охрид – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Тетово, Штип, Струмица, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија и Пробиштип. Сите пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 449 оздравени пациенти од:
-Скопје 192
-Прилеп 38
-Кавадарци 36
-Куманово 20
-Штип 17
-Струмица 16
-Велес и Богданци по 15
-Гевгелија, Гостивар и Битола по 14
-Крива Паланка 13
-Неготино и Тетово по 11
-Кочани 6
-Свети Николе 4
-Кратово 3
-Делчево и Крушево по 2
-Кичево, Пробиштип, Виница, Валандово, Ресен и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 567.441 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.930, бројката на оздравени пациенти е 98.133, на починати е 3.340, а бројот на активни случаи изнесува 11.457.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote