in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 642 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 321
-Прилеп и Велес по 40
-Куманово 27
-Гостивар 23
-Кавадарци 22
-Охрид 20
-Тетово и Неготино по 17
-Штип 15
-Битола и Струмица по 13
-Берово 12
-Делчево 9
-Гевгелија 7
-Ресен и Богданци по 6
-Струга и Кочани по 5
-Дебар, Виница и Крушево по 4
-Кичево и Свети Николе по 3
-Македонски Брод 2
-Крива Паланка, Радовиш, Кратово и Демир Капија по 1
Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 61 – 91 година и тоа: 5 пациенти од Скопје, од Тетово – 3, од Прилеп, Гостивар и Кавадарци – по 2 починати и по едно починато лице е пријавено од Штип, Велес, Охрид, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово. Сите пријавени се починати во болнички услови.
Регистрирани се 524 оздравени пациенти од:
-Скопје 347
-Прилеп 42
-Куманово 21
-Битола 16
-Тетово 13
-Велес и Гевгелија по 12
-Кочани 10
-Гостивар 9
-Берово 8
-Струмица 6
-Валандово 5
-Крушево 4
-Свети Николе, Кратово, Пробиштип и Пехчево по 3
-Кичево 2
-Кавадарци, Охрид, Крива Паланка, Демир Хисар и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 590.276 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.378, бројката на оздравени пациенти е 100.774, на починати е 3.473, а бројот на активни случаи изнесува 15.131.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote