in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1056 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.728 тестирања, а регистрирани се 1056 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 590
-Битола 57
-Прилеп 42
-Велес 36
-Кавадарци 35
-Куманово 34
-Охрид 30
-Тетово 28
-Струмица 21
-Гостивар 19
-Неготино 18
-Струга и Кичево по 16
-Штип, Кочани, Гевгелија и Берово по 13
-Делчево 9
-Свети Николе 8
-Радовиш и Пробиштип по 7
-Кратово 6
-Крива Паланка и Ресен по 5
-Валандово и Демир Капија по 4
-Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2
-Пехчево 1
Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 – 87 година и тоа: 7 пациенти од Скопје, од Прилеп и Битола – по 4, од Кавадарци – 3 починати, и по едно починато лице е пријавено од Куманово, Тетово, Велес, Гостивар, Кочани, Струга и Охрид. Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети.
Регистрирани се 727 оздравени пациенти од:
-Скопје 457
-Прилеп 58
-Куманово 27
-Гевгелија 26
-Гостивар 22
-Тетово и Струмица по 21
-Велес 17
-Штип 13
-Битола и Кочани по 12
-Крива Паланка 8
-Кичево, Ресен и Богданци по 5
-Валандово 4
-Пробиштип 3
-Радовиш, Крушево и Пехчево по 2
-Свети Николе, Неготино, Делчево, Виница и Демир Хисар по 1
Досега во земјата се направени вкупно 595.686 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120.882, бројката на оздравени пациенти е 102.201, на починати е 3.528, а бројот на активни случаи изнесува 15.153.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote