in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1264 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.897 тестирања, а регистрирани се 1.264 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 585
-Прилеп 60
-Битола 59
-Штип 58
-Куманово и Велес по 56
-Кавадарци 42
-Струмица 36
-Тетово и Охрид по 35
-Гостивар 31
-Гевгелија 28
-Кочани 22
-Свети Николе 21
-Неготино 17
-Кичево, Берово и Пробиштип по 13
-Ресен 11
-Радовиш 9
-Валандово и Крушево по 8
-Струга 7
-Демир Капија и Пехчево по 6
-Крива Паланка, Делчево, Виница и Богданци по 5
-Македонски Брод 3
-Кратово и Демир Хисар по 2
-Дебар и Македонска Каменица по 1
Пријавени се вкупно 29 починати лица, на возраст од 38 –86 година и тоа: 8 пациенти од Скопје, по 3 пациенти од Охрид и Струмица, по 2 пациенти од Куманово, Струга, Велес и Крушево, и по едно починато лице е пријавено од Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Кочани, Валандово и Демир Капија.
Регистрирани се 722 оздравени пациенти од:
-Скопје 331
-Охрид 59
-Кавадарци 36
-Прилеп 33
-Неготино 25
-Битола 24
-Куманово 23
-Гостивар и Крива Паланка по 22
-Гевгелија 20
-Струга 18
-Велес 16
-Тетово, Штип, Кочани и Струмица по 13
-Валандово 7
-Кичево, Радовиш, Делчево и Богданци по 4
-Демир Капија и Пробиштип по 3
-Свети Николе, Берово, Ресен и Крушево по 2
-Виница, Демир Хисар, Македонски Брод и Пехчево по 1
Досега во земјата се направени вкупно 603.679 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote