in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ЦРНИОТ БИЛАНС НА ПОЧИНАТИ ПРОДОЛЖУВА! ОД ТЕСТИРАНИТЕ 947 ТЕСТИРАЊА ПОЗИТИВНИ СЕ..

Во последните 24 часа се направени 947 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 126
-Куманово 27
-Штип 19
-Прилеп 9
-Тетово 33
-Велес 26
-Битола 7
-Охрид 2
-Кавадарци 25
-Гостивар 22
-Гевгелија 12
-Струмица 7
-Крива Паланка 4
-Радовиш 5
-Крушево 1
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Кратово 1
-Свети Николе 5
-Кичево 3
-Ресен 3
-Неготино 23
Починати се 25 лица, дванаесет пациенти од Скопје (74, 79, 75, 66, 75, 80, 82, 67, 75, 70, 71 и 61г), еден од Куманово (67г), тројца од Прилеп (73, 85 и 81г), еден од Струга (81г), двајца од Битола (47 и 74г), двајца од Гостивар (45 и 84г), еден пациент од Гевгелија (75г), еден од Берово (85г), еден од Делчево (87г) и еден пациент од Неготино (65г). Од нив, двајца се починати вон, останатисе се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1059 оздравени пациенти од:
-Скопје 152
-Куманово 154
-Дебар 5
-Штип 28
-Прилеп 52
-Тетово 130
-Струга 37
-Велес 20
-Битола 30
-Охрид 64
-Кавадарци 40
-Гостивар 205
-Гевгелија 22
-Струмица 3
-Крива Паланка 9
-Кочани 13
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 2
-Пехчево 4
-Берово 8
-Валандово 14
-Виница 2
-Делчево 4
-Свети Николе 15
-Ресен 10
-Неготино 21
Досега во земјата се направени вкупно 349.742 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 68332, бројката на оздравени пациенти е 44705, на починати е 1949, а бројот на активни случаи изнесува 21678.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote