in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1272 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 619
-Битола 75
-Прилеп 65
-Куманово 61
-Тетово 50
-Кавадарци 40
-Велес 39
-Охрид 34
-Штип 32
-Струмица и Струга по 23
-Кочани 22
-Кичево и Берово по 21
-Гостивар 19
-Неготино 18
-Крива Паланка 17
-Гевгелија 15
-Валандово 11
-Ресен 10
-Радовиш 9
-Свети Николе, Пробиштип и Виница по 8
-Делчево 5
-Демир Капија, Кратово и Пехчево по 4
-Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2
-Крушево 1
Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г).
Регистрирани се 868 оздравени пациенти од:
-Скопје 421
-Охрид 55
-Куманово 50
-Прилеп 46
-Велес 35
-Кавадарци 27
-Неготино и Гевгелија по 25
-Штип и Струмица по 20
-Битола 19
-Гостивар 17
-Тетово и Струга по 16
-Кичево 14
-Кочани и Радовиш по 12
-Берово 7
-Кратово 5
-Крива Паланка и Крушево по 4
-Ресен и Пробиштип по 3
-Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци по 2
-Демир Капија и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote