in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 734 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 313
-Битола 75
-Куманово 46
-Прилеп 38
-Тетово 36
-Велес 34
-Гостивар 26
-Охрид 24
-Струмица 22
-Кавадарци 19
-Штип 17
-Кочани 14
-Гевгелија и Виница по 10
-Кичево и Неготино по 9
-Ресен 8
-Берово 4
-Радовиш, Делчево и Валандово по 3
-Свети Николе, Богданци и Дојран по 2
-Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод по 1
Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), – по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.
Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:
-Скопје 330
-Кавадарци 40
-Велес 37
-Тетово 29
-Штип 25
-Неготино 21
-Гостивар 19
-Битола 18
-Гевгелија по 14
-Куманово и Кочани по 13
-Демир Капија 10
-Пробиштип и Кичево по 9
-Свети Николе 8
-Берово 7
-Пехчево 6
-Ресен 4
-Богданци 3
-Прилеп и Кратово по 2
-Виница и Демир Хисар по 1
Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote