in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1259 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 4.555 тестирања, а регистрирани се 1.259 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 562
-Битола 97
-Куманово 83
-Велес 51
-Струмица 48
-Кавадарци 47
-Охрид 42
-Прилеп 40
-Тетово 38
-Гостивар 34
-Гевгелија 28
-Кичево 26
-Штип 22
-Радовиш 17
-Свети Николе и Валандово по 14
-Кочани, Ресен и Берово по 13
-Крива Паланка 11
-Пробиштип 8
-Неготино 7
-Струга, Делчево и Македонски Брод по 5
-Крушево и Богданци по 4
-Демир Капија 3
-Демир Хисар 2
-Виница, Кратово и Пехчево по 1
Пријавени се вкупно 45 починати лица: 20 од Скопје (89г , 85г , 84г , 83г ,81г ,81г, 77г , 76г , 76г , 76г ,73,71г, 69г, 68г 67г, 66г,62г,61г, 59г, 32г ), 4 од Битола ( 81г, 62г, 61г, 60г ), по 2 од Велес ( 69 г и 56 г ), Гостивар ( 77 г, и 63 г) , Охрид (84 г и 70г), Струмица (73г и 67г) , Кочани (86г и 74г) и Гевгелија (74г и 64г) , по 1 починат од Куманово (78г) , Кавадарци ( 61г), Штип (61г) ,Кичево (73 г) ,Свети Николе (71г), Ресен (77г), Дебар (75г) ,Пробиштип ( 74г ), и Виница (69г ).
Регистрирани се 751 оздравени пациенти од:
-Скопје 213
-Охрид 82
-Прилеп 57
-Тетово 40
-Велес 38
-Битола 36
-Куманово 33
-Кавадарци 31
-Струмица 27
-Гостивар 23
-Кочани 22
-Штип и Неготино по 20
-Гевгелија 14
-Дебер и Демир Капија по 12
-Радовиш 11
-Свети Николе и Виница по 8
-Кичево, Берово и Пробиштип по 7
-Ресен и Валандово по 6
-Крива Паланка 4
-Македонски Брод 2
-Крушево, Богданци, Кратово, Пехчево и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 647.559 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote