in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1302 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 523
-Битола 119
-Куманово 87
-Прилеп 55
-Охрид 54
-Тетово 51
-Велес 47
-Гостивар 38
-Штип 34
-Кочани 31
-Кавадарци 30
-Берово 27
-Струмица и Кичево по 25
-Гевгелија 24
-Струга 22
-Неготино 17
-Ресен 14
-Дебар 11
-Свети Николе и Радовиш по 10
-Пробиштип 8
-Крива Паланка и Валандово по 7
-Делчево и Виница по 5
-Македонски Брод 4
-Демир Хисар 3
-Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по 2
-Кратово 1
Пријавени се вкупно 51 починати лица: 20 од Скопје (87г , 81г , 80г , 80г , 79г ,79г, 76г , 73г , 71г , 69г, 68г, 68г, 62г, 62г 60г, 56г, 55г, 53г, 51г, 47г ), по 5 починати пациенти од Прилеп (84г, 82г, 77г, 72г, 72г) и Струмица (84г, 81г, 77г, 76г, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52г, 52г, 32г) и Кочани (63г, 61г, 46г), по 2 починати пациенти од Тетово (69г и 55г), Гостивар (83г, 57г), Кавадарци (77г и 74г) и Охрид (77г и 66г), и по 1 починат пациент од Битола (73г), Неготино (68г), Гевгелија (76г), Радовиш (77г), Делчево (79г), Виница (74г) и Валандово (58г).
Регистрирани се 626 оздравени пациенти од:
-Скопје 312
-Прилеп 77
-Велес 33
-Куманово 31
-Гостивар 26
-Битола 22
-Кавадарци 19
-Тетово 18
-Штип 15
-Неготино и Гевгелија по 12
-Кочани 9
-Струмиица 7
-Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по 4
-Богданци 3
-Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по 2
-Делчево, Ресен, Виница и Кратово по 1
Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 137.728, бројката на оздравени пациенти е 111.765, на починати е 4.072, а бројот на активни случаи изнесува 21.891.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote