in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1174 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 4.598 тестирања, а регистрирани се 1.174 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 430
-Велес 81
-Куманово 78
-Прилеп и Битола по 74
-Струмица 53
-Охрид 49
-Гостивар 42
-Тетово 41
-Кавадарци 38
-Штип 36
-Кичево 24
-Гевгелија 22
-Кочани и Неготино по 20
-Ресен 12
-Струга 10
-Свети Николе, Крива Паланка и Виница по 9
-Радовиш, Валандово и Богданци по 7
-Делчево 5
-Демир Капија и Македонски Брод по 4
-Демир Хисар 3
-Берово 2
-Пробиштип, Крушево, Кратово и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 42 починати лица: 15 од Скопје (53г, 56г, 58г, 58г, 60г, 65г, 65г, 69г, 69г, 73г, 73г, 73г, 73г, 80г, 84г), 4 од Куманово (59г, 59г, 67г, 75г), по 3 пациенти се пријавени од Прилеп (58г, 70г, 85г), Струмица (50г, 67г, 70г) и Кочани (63г, 69г, 84г), по 2 од Битола (65г, 75г), Гостивар (70г, 75г), Кавадарци (51г, 65г), Штип (54г, 87г) и Охрид (61г, 74г) и по еден пациент од Тетово (73г), Велес (87г), Крива Паланка (81г) и Виница (80г).
Регистрирани се 811 оздравени пациенти од:
-Скопје 400
-Прилеп 67
-Куманово 40
-Битола и Гостивар по 33
-Штип 32
-Тетово 30
-Кавадарци 29
-Велес 28
-Струмица 16
-Неготино 13
-Валандово 11
-Кичево и Гевгелија по 9
-Берово 7
-Кочани, Виница и Делчево по 6
-Свети Николе, Радовиш и Пробиштип по 5
-Ресен, Крива Паланка и Македонска Каменица по 4
-Пехчево 3
-Богданци и Македонски Брод по 2
-Демир Капија и Крушево по 1
Досега во земјата се направени вкупно 660.522 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 140.065, бројката на оздравени пациенти е 113.430, на починати е 4.150, а бројот на активни случаи изнесува 22.485.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote