in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 1092 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 452
-Битола 85
-Куманово 80
-Прилеп 49
-Кавадарци 45
-Велес 41
-Струмица 36
-Охрид 33
-Тетово 30
-Штип 27
-Кичево 22
-Гостивар и Кочани по 21
-Гевгелија 18
-Струга 15
-Ресен 13
-Радовиш 11
-Делчево 10
-Дебар и Берово по 8
-Свети Николе, Крива Паланка и Пробиштип по 7, Дојран 6
-Неготино, Виница, Богданци и Демир Хисар по 5
-Валандово, Македонски Брод и Македонска Каменица по 4
-Демир Капија 3
-Крушево и Пехчево по 2
-Кратово 1
Пријавени се вкупно 32 починати лица: 10 од Скопје (91г , 83г , 65г , 79г , 2 лица по 74г, 72г, 70г, 63г и 60г), по 2 починати пациенти од Куманово ( 73г и 65г), Прилеп (90г и 81), Тетово (77г И 74г), Гостивар (78г и 48г), Кавадарци (70г и 46г), Гевгелија (66г и 61г) и Виница (67г и 64) и по 1 починат пациент од Битола (88г), Берово (76г), Велес (81г), Крива паланка (61г), Неготино (61г), Охрид (81г), Свети Николе (70г) и Штип (64г).
Регистрирани се 2003 оздравени пациенти од:
-Скопје 1145
-Кавадарци 147
-Охрид 101
-Неготино 81
-Струга 71
-Куманово 57
-Прилеп 53
-Битола и Велес по 43
-Тетово 34
-Штип 32
-Гостивар 27
-Струмица 26
-Гевгелија 23
-Делчево 17
-Крива Паланка 15
-Кичево 14
-Кочани 10
-Берово и Демир Капија по 9
-Ресен 7
-Свети Николе и Радовиш по 6
-Пробиштип, Валандово, Богданци и Македонски Брод по 5
-Виница и Крушево по 3
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 666.091 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.157, бројката на оздравени пациенти е 115.433, на починати е 4.182, а бројот на активни случаи изнесува 21.542.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote