in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 687 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 310
-Куманово 55
-Битола 35
-Прилеп, Охрид и Струмица по 33
-Велес 31
-Кавадарци и Тетово по 23
-Гостивар 19
-Штип и Кочани по 17
-Свети Николе 11
-Кичево, Ресен и Виница по 7
-Неготино 6
-Гевгелија и Македонски Брод по 4
-Струга 3
-Богданци 2
-Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 46 починати лица: 13 од Скопје (51г, 59г , две лица на 63г , 65г, 69г, 71г, две лица на 72г, 81г, 82г, 84г, 87г), од Битола – 6 (53г, 67г, 70г, 72г, 78г, 90г), од Тетово – 4 (44г, 65г, 78г, 84г), по 3 починати пациенти од Куманово ( две лица по 70г и 76г), Прилеп (34г, 68г и 73) и Струмица (72г, 76г, 82г), по 2 од Штип (72г, 74г), Радовиш (47г, 70г) и Виница (62г, 76г), по 1 од Велес (84г), Кавадарци (84г), Охрид (59г), Струга (86г), Неготини (89г), Кратово (85г), Македонски Брод (76г) и Македонска Каменица (77г).
Регистрирани се 1.347 оздравени пациенти од:
-Скопје 780
-Битола 94
-Куманово 67
-Охрид 51
-Штип 44
-Велес 43
-Тетово 33
-Кичево 32
-Гостивар 21
-Кавадарци 20
-Гевгелија 19
-Кочани 16
-Берово 14
-Струга 12
-Свети Николе и Ресен по 11
-Прилеп и Делчево по 10
-Неготино 9
-Крива Паланка 8
-Пробиштип и Дебар по 6
-Радовиш и Македонска Каменица по 5
-Виница, Демир Хисар и Кратово по 4
-Богданци и Пехчево по 3
-Македонски Брод и Валандово 1
Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote