in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 135 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 81
-Тетово 15
-Куманово 13
-Прилеп 8
-Кавадарци 7
-Македонски Брод 3
-Штип 2
-Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово по 1
Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г).
Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:
-Скопје 363
-Битола 62
-Куманово 54
-Прилеп 51
-Велес 46
-Охрид 44
-Кавадарци 40
-Струга 32
-Кочани и Гостивар по 23
-Струмица 22
-Тетово 16
-Штип 14
-Кичево и Гевгелија по 12
-Пробиштип 11
-Берово 9
-Неготино, Свети Николе и Крива Паланка по 7
-Ресен, Радовиш и Богданци по 6
-Делчево 5
-Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица по 4
-Валандово 3
-Пехчево 2
-Крушево 1
Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote