in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 564 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 3.526 тестирања, а регистрирани се 564 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 192
-Куманово 45
-Битола 44
-Прилеп 40
-Велес и Струмица по 23
-Охрид 22
-Гостивар 19
-Штип 18
-Тетово 17
-Кочани 16
-Берово 13
-Кавадарци и Кичево по 11
-Виница 9
-Свети Николе и Дебар по 8
-Струга и Ресен по 7
-Радовиш 6
-Валандово 5
-Неготино, Пропиштип и Крушево по 4
-Гевгелија, Крива Паланка и Делчево по 2
-Богданци и Демир Хисар по 1
Пријавени се вкупно 22 починати лица: 8 од Скопје (60г, 68г , 71, 72г, 74г, 74г, 82г и 85г), по 2 починати лица од Битола (79г и 85г), Прилеп (69г и 79г) и Кочани (72г и 73г), по едно лице од Охрид (61г), Кавадарци (80г), Гостивар (51г), Штип(75г), Свети Николе (80г), Делчево (65г), Ресен (71г) и Пробиштип (74г).
Регистрирани се 1.357 оздравени пациенти од:
-Скопје 412
-Охрид 248
-Кавадарци 87
-Куманово 69
-Битола 67
-Прилеп 58
-Струга 46
-Велес 43
-Тетово 40
-Неготино 33
-Струмица 31
-Кочани 27
-Гостивар 25
-Дебар 21
-Штип 19
-Крушево 18
-Гевгелија 16
-Виница, Валандово и Крива Паланка по 15
-Кичево 13
-Берово и Свети Николе по 9
-Делчево 7
-Богданци 6
-Ресен и Демир Хисар по 2
-Радовиш, Пробиштип, Демир Капија и Дојран по 1
Досега во земјата се направени вкупно 707.095 тестирања на Ковид 19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.274, бројката на оздравени пациенти е 128.496, на починати е 4.650, а бројот на активни случаи изнесува 17.128.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote