in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 86 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 808 тестирања, а регистрирани се 86 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 58
-Куманово 6
-Прилеп 5
-Тетово и Штип по 3
-Гостивар, Кичево и Гевгелија по 2
-Кавадарци, Струмица, Неготино, Свети Николе и Крушево по 1
Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје (48г, 61г , 61, 65г, 69г, 74г, 76г, 77г, 80г, 83г и 90г), 5 лица од Охрид(55г, 64г, 66г, 72г и 85г), по 4 лица од Битола (67г, 77г, 89г и 91г) и Кавадарци (71г, 73г, 76г и 78г), по 3 лица од Куманово (65г, 76г и 84г) и Тетово(73г, 76г и 80г), од Прилеп 2 лица (53г и 54г) и по едно починато лице од Велес (61г), Струмица (64г), Струга (60г), Делчево (69г), и Валандово(71г).
Регистрирани се 856 оздравени пациенти од:
-Скопје 377
-Битола 79
-Прилеп 57
-Охрид 55
-Куманово 49
-Штип 36
-Велес 31
-Струга 20
-Тетово и Гевгелија по 19
-Гостивар 16
-Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш по 14
-Кичево 9
-Струмица 8
-Кочани 7
-Ресен 6
-Берово 5
-Богданци 4
-Валандово 3
-Крушево, Виница и Кратово по 2
-Кавадарци, Неготино, Делчево, Пробиштип, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 710.265 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 150.672, бројката на оздравени пациенти е 129.909, на починати е 4.714, а бројот на активни случаи изнесува 16.049.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote