in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ЦРНИОТ БИЛАНС НА ПОЧИНАТИ ПРОДОЛЖУВА! Од тестираните 2758 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 2758 тестирања, а регистрирани се 929 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 417
-Куманово 40
-Штип 20
-Прилеп 47
-Тетово 46
-Струга 31
-Велес 39
-Битола 46
-Охрид 33
-Кавадарци 23
-Гостивар 37
-Гевгелија 11
-Струмица 32
-Крива Паланка 7
-Радовиш 2
-Крушево 1
-Кочани 22
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 5
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 10
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 22
-Ресен 5
-Неготино 10
Починати се 28 лица, пет пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1068 оздравени пациенти од:
-Скопје 255
-Куманово 51
-Дебар 3
-Штип 40
-Прилеп 81
-Тетово 74
-Струга 23
-Велес 64
-Битола 33
-Охрид 31
-Кавадарци 40
-Гостивар 67
-Гевгелија 22
-Струмица 68
-Крива Паланка 11
-Радовиш 8
-Кочани 27
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 7
-Берово 15
-Валандово 6
-Виница 9
-Делчево 31
-Кратово 10
-Свети Николе 19
-Кичево 42
-Ресен 9
-Неготино 13
Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 70883, бројката на оздравени пациенти е 47364, на починати е 2051, а бројот на активни случаи изнесува 21468.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote