in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 450 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 146
-Куманово 52
-Битола 42
-Прилеп и Охрид по 18
-Тетово и Кочани по 17
-Велес и Кавадарци по 15
-Струмица и Кичево по 14
-Виница 11
-Гостивар 10
-Штип 9
-Демир Хисар 8
-Струга 6
-Крива Паланка и Берово по 5
-Радовиш и Делчево по 4
-Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Валандово и Крушево по 3
-Неготино 2
-Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 1
Пријавени се вкупно 28 починати лица: 9 од Скопје (57г, 62г , 66г, 66г, 69г, 72г, 73г, 76г и 80г), 4 од Битола (68г, 73г, 83г и 88г), 3 од Охрид (73г, 80г и 81г ), по 2 лица од Кочани (66г и 67г ), Струмица (63г и 79г ) и Гевгелија (73г и 80г), и по едно лице од Куманово (70г), Прилеп (63г), Кичево (71г), Неготино (64г), Крива Паланка (79г) и Струга (70г).
Регистрирани се 1.001 оздравени пациенти од:
-Скопје 432
-Битола 80
-Куманово 73
-Прилеп 69
-Кавадарци 51
-Тетово 38
-Велес 35
-Кичево 29
-Неготино 23
-Гостивар 21
-Охрид и Штип по 17
-Кочани, Струмица и Радовиш по 15
-Гевгелија 13
-Свети Николе 11
-Виница 9
-Делчево 8
-Демир Капија 7
-Ресен и Дебар по 5
-Берово 4
-Крива Паланка и Дојран по 2
-Демир Хисар, Струга, Богданци, Кратово и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 713.139 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.122, бројката на оздравени пациенти е 130.910, на починати е 4.742, а бројот на активни случаи изнесува 15.470.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote