in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 365 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.820 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 166
-Куманово 27
-Битола 19
-Струмица 17
-Прилеп и Велес по 15
-Кавадарци 12
-Тетово 11
-Кичево 10
-Охрид, Свети Николе и Виница по 9
-Штип 8
-Ресен 6
-Гостивар 5
-Струга 4
-Кочани, Берово и Македонска Каменица по 3
-Крива Паланка, Радовиш и Дебар по 2
-Неготино, Делчево, Пробиштип, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Пехчево по 1
Пријавени се вкупно 37 починати лица: 11 од Скопје ( 50г, 54г, 57г , 58г, 71г, 74г, 82г, 84г, 85г, 87г, 89г ), 8 лица од Струмица (63г,64г, 66г,70г, 71г,76г,76г и 79г), 4 лица од Битола (67г, 74г, 82г и 88г), по 3 лица од Тетово (56г, 60г и 67г) и Штип (63г, 72г и 77г), по 2 лица од Куманово (75г и 79г), Кавадарци (64г и 73г), и Кочани (77г и 88г), и по едно починато лице од Прилеп (82г), и Свети Николе (58г). Пријавени се 10 пациенти кои се починати во период од 15-25.04.2021, а од нив 8 се починати во приватна болница.
Регистрирани се 594 оздравени пациенти од:
-Скопје 240
-Битола 42
-Куманово и Велес по 39
-Прилеп и Гевгелија по 26
-Гостивар и Струмица по 23
-Штип 20
-Кочани 15
-Берово 14
-Тетово 13
-Охрид 12
-Кичево 10
-Свети Николе 8
-Делчево 7
-Ресен, Дебар, Виница и Македонски Брод по 5
-Валандово и Богданци по 3
-Струга, Радовиш, Пехчево и Дојран по 2
-Пробиштип, Демир Капија и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 721.446 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.367, бројката на оздравени пациенти е 132.765, на починати е 4.855, а бројот на активни случаи изнесува 14.747.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote