in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 234 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 83
-Куманово 27
-Битола 16
-Тетово 14
-Струмица 13
-Штип и Виница по 9
-Кичево 7
-Прилеп и Велес по 6
-Гостивар, Струга и Кочани по 5
-Охрид 4
-Радовиш, Крушево и Демир Хисар по 3
-Пробиштип, Богданци и Демир Капија по 2
-Кавадарци, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Делчево, Валандово, Кратово и Пехчево по 1
Пријавени се вкупно 25 починати лица: 10 од Скопје (46г,60г,64г,65г,67г, 67г, 70г,71г, 74г и 75г), по 2 лица од Тетово (70г и 72г), Штип (69г и 70г) и Гостивар (67г и 79г) и по 1 починато лице од Куманово (64г), Прилеп (63г), Охрид (80г), Виница (27г), Струмица (78г), Кочани (56г), Кичево (62г), Струга (78г) и Свети Николе (57г). Од пријавените, 4 лица се починати во домашни услови, а останатите 21 во болнички услови.
Регистрирани се 786 оздравени пациенти од:
-Скопје 348
-Куманово 61
-Тетово 47
-Прилеп 43
-Битола 38
-Кавадарци 37
-Велес 32
-Неготино 25
-Гостивар 20
-Штип 18
-Струмица и Кичево по 17
-Гевгелија 16
-Охрид 13
-Кочани и Ресен по 9
-Богданци 5
-Виница 4
-Струга, Радовиш, Крушево, Свети Николе и Делчево по 3
-Демир Хисар, Пробиштип, Валандово и Македонски Брод по 2
-Демир Капија, Крива Паланка, Кратово и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 734.904 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.694, бројката на оздравени пациенти е 137.331, на починати е 5.067, а бројот на активни случаи изнесува 11.296.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote