in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО ПОРАСТ НА ПОЧИНАТИТЕ! Од тестираните 1839 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 1837 тестирања, а регистрирани се 613 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 204
-Куманово 35
-Дебар 15
-Штип 20
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Струга 19
-Велес 24
-Битола 23
-Охрид 27
-Кавадарци 38
-Гостивар 24
-Гевгелија 19
-Струмица 9
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Кочани 11
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 12
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 4
-Свети Николе 15
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 15
Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71г), двајца од Куманово (86 и 87г), еден од Прилеп (77г), двајца од Велес (68 и 61г), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57г), еден од Кавадарци (68г), тројца од Гостивар (60, 75 и 59г), еден од Гевгелија (71г), еден од Струмица (47г), еден од Радовиш (53г), еден од Свети Николе (75г) и еден пациент од Ресен (84г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од:
-Скопје 251
-Куманово 38
-Дебар 3
-Штип 39
-Прилеп 45
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 29
-Битола 43
-Охрид 28
-Кавадарци 26
-Гостивар 32
-Гевгелија 2
-Струмица 13
-Крива Паланка 4
-Радовиш 6
-Кочани 12
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 2
-Свети Николе 6
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73638, бројката на оздравени пациенти е 49414, на починати е 2121, а бројот на активни случаи изнесува 22103.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote