in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА ПРОДОЛЖУВА ЦРНИОТ БИЛАНС! Од тестираните 741 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 103
-Куманово 16
-Штип 9
-Прилеп 9
-Тетово 16
-Струга 4
-Велес 5
-Битола 2
-Охрид 1
-Кавадарци 19
-Гостивар 9
-Струмица 3
-Радовиш 2
-Кочани 1
-Пробиштип 3
-Делчево 3
-Кратово 1
-Свети Николе 2
-Неготино 5
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60г), тројца од Куманово (62, 72 и 80г), еден од Прилеп (70г), четири пациенти од Тетово (81, 50, 72 и 60г), еден од Струга (62г), тројца од Битола (80, 60 и 66г), еден пациент од Охрид (69г), еден од Гостивар (69г), еден од Струмица (80г), еден од Крушево (69г), еден од Виница (58г), еден од Делчево (78г) и еден пациент од Свети Николе (69г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 632 оздравени пациенти од:
-Скопје 169
-Куманово 33
-Штип 36
-Прилеп 57
-Тетово 21
-Струга 20
-Велес 33
-Битола 43
-Охрид 26
-Кавадарци 27
-Гостивар 34
-Гевгелија 13
-Струмица 9
-Крива Паланка 5
-Радовиш 9
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 4
-Валандово 4
-Виница 3
-Кратово 2
-Свети Николе 13
-Кичево 25
-Ресен 8
-Неготино 19
Досега во земјата се направени вкупно 365.599 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73851, бројката на оздравени пациенти е 50046, на починати е 2147, а бројот на активни случаи изнесува 21658.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote